OPOWIADANIA
Robert Tracz ŚPIEW SREBRNEJ STRUGI  Cena: 15.00 zł
Wydanie I 2013, format A5 zmodyf., s. 81, + 7 il. cz. – b., oprawa karton + folia

ISBN 978–83-7528-106-4

Na książkę składa się kilkanaście opowiadań o tematyce wędkarskiej, których akcja w większości umiejscowiona jest w przyrodzie Pomorza i Pojezierza Kaszubskiego.
Opowiadania są efektem wieloletnich wędkarskich doświadczeń autora, wędrówek wzdłuż brzegów pstrągowych rzek z wędką w dłoni, przygód, spotkań z ludźmi, oraz wrażeń i reminiscencji z pobytu na łowiskach po drugiej stronie Bałtyku, w Szwecji i Norwegii.
Lecz nie samo łowienie ryb jest w nich najistotniejsze, lecz nade wszystko bezpośredni kontakt człowieka ogarniętego wędkarską pasją z naturą, fascynacja nią, próba uchwycenia jej pulsu i zrozumienia jakże dla nas cennych wielorakich walorów, tak bardzo w ostatnich czasach zagrożonych, nadmiernie eksploatowanych i bezmyślnie niszczonych.
Dowiemy się gdzie można znaleźć dzikiego łososia i pstrąga i na jakie muchy je złowić. Poczujemy zapach nadrzecznej łąki i usłyszymy plusk ryby zbierającej z powierzchni wody owada, szum lasu, wieczorne granie świerszczy i „dzięcioła-perkusistę” opukującego uschnięte drzewo.
Poznamy również początki wędkarstwa w Borach Tucholskich i na Pomorzu w okresie powojennym oraz wysłuchamy opowieści sędziwego leśniczego o spotkaniu z Karolem Wojtyłą nad rzeką Słupią.
Każda rzeka inaczej śpiewa, i każda o czym innym…, trzeba tylko umieć się wsłuchać. Warto wyjść z domu, wyrwać się z hałaśliwej, miejskiej aglomeracji i pójść przed siebie ukwieconą ścieżką wzdłuż brzegu wartkiej, czystej strugi…


« powrót
Ilość